More about DUKH in: Arabic |  BKS |   English |  Farsi |  German |  Somali |   Tyrkish |  Urdu              Tekststørrelse: Stor | Normal | Lille | Log ind |
Du er her: Forside Kurser og oplæg Oplæg om et konkret lovområde

Oplæg om et konkret lovområde

I DUKH giver vi også oplæg om mere konkrete lovområder...

I dette oplæg, som vi typisk giver til brugerorganisationer og patientforeninger, kombinerer vi en præsentation af DUKH med en gennemgang af et mere konkret lovområde.  Vi har hidtidig givet oplæg om mange forskellige emner f.eks.:

  • § 41 merudgifter til børn
  • § 41 Kompensation for tabt arbejdsfortjeneste
  • § 100 merudgifter til voksne

 

Pris, omfang og indhold

Det præcise indhold kan som sagt variere fra gang til gang og kan også kombineres, således at vi kommer ind på flere lovområder. Normalt varer et oplæg af denne karakter omkring 1,5-2 timer incl. spørgsmål.

Prisen afhænger også af det konkrete indhold, men ligger erfaringsmæssigt mellem 2500-4000 kr. afhængig af forberedelse og omfang.

 

Yderligere oplysninger

Yderligere oplysninger kan du få ved at kontakte Thomas på 22 68 10 47 eller thomas.holberg@dukh.dk

Herunder kan du se et eksempel på et oplæg om mere konkrete lovområder.

Oprettet den: den 20/06 2012 14:25 af DUKH Administrator
Sidst opdateret 20/06 2012 14:37
Handlinger tilknyttet webside


 
Lille grafik med DUKHs tre piktogrammer - møde mellem borger og sagsbehandler, kørestol og et lovtegn - paragraf