More about DUKH in: Arabic |  BKS |   English |  Farsi |  German |  Somali |   Tyrkish |  Urdu              Tekststørrelse: Stor | Normal | Lille | Log ind |
Du er her: Forside Netrådgivning Bolig Hjælp til indskud, varme mv i bofællesskab

Hjælp til indskud, varme mv i bofællesskab

Mulighed for hjælp til boligstøtte, indskud, varme, el, og vand, når man flytter i lejlighed i bofællesskab

Kan min datter få betalt/få tilskud til indskud, el og varme?

Min datter har diagnosen Asperger og er førtidspensionist efter 2003. Kan hun få betalt/låne -  indskud til lejlighed i et bofællesskab under § 143b ?Har hun mulighed for tilskud til varme, el og vand?

 

Svar fra netrådgiveren:

Indskud

Ja, din datter har mulighed for at søge om indskud og boligstøtte. Den boform du henviser til, er etableret efter § 143b i lov om almene boliger og er omfattet af reglerne om individuel boligstøtte.

Tilskud til varme, el og vand

Der er i din datters tilfælde, ikke mulighed for at søge om tilskud til varme, el og vand efter pensionslovens regler, fordi hun har pension efter de "nye" regler , der trådte i kraft d. 1.1.2003.

Jeg vil dog nævne muligheden for at søge om hjælp til enkeltudgift efter Aktivlovens § 81, hvis man har været ude for ændringer i sine forhold og ikke selv er i stand til at betale. Kommunen kan undtagelsesvis "yde hjælp til en udgift der har kunnet forudses, hvis afholdelsen af udgiften er af helt afgørende betydning for pågældendes livsførelse."

 

 

Oprettet den: den 06/11 2008 13:55 af Juna Hansen
Sidst opdateret 20/09 2011 14:00
Handlinger tilknyttet webside

Lille grafik med DUKHs tre piktogrammer - møde mellem borger og sagsbehandler, kørestol og et lovtegn - paragraf