Videre til indhold | Videre til menunavigation

Navigation

Personal tools
Viden - selvhjælp
Du er her: Forside Viden - selvhjælp Børn Merudgifter til børn Spørgsmål-svar merudgifter til børn Beregning af samlede merudgifter

Handlinger tilknyttet webside

Beregning af samlede merudgifter

Skal vores merudgifter til et kursus tages med i en samlet merudgiftsberegning?

Skal vores merudgifter til et kursus tages med i en samlet merudgiftsberegning?

Jeg har en søn på 15 mdr. med cerebral hemiparese. Derfor kører vi jo til diverse undersøgelser, fysioterapeut mm.

Ifølge vores sagsbehandler skal vi have udgifter på 4596 kr. pr. år for at få dækket disse udgifter som merudgifter efter servicelovens § 41. Vi skal på et kursus gennem Spastikerforeningen, som vores kommune betaler. Dette kursus koster 7500 kr.

Men er det også et beløb, vi kan regne med i regnskabet for merudgifter? I givet fald er vi jo hurtigt over beløbet på 4596 kr.

 

Svar:

Ja det er de samlede merudgifter indenfor et år (12 på hinanden løbende måneder), der skal overstige minimumsbeløbet på  4.596 kr (satsen i 2015). Det betyder, at såfremt kommunen har godkendt det omtalte kursus, som en nødvendig merudgift efter servicelovens § 41, indgår udgiften til kursus også i "regnskabet" i forbindelse med vurdering af om jeres samlede merudgifter kommer op på minimumsbeløbet eller ej.

Henvisning: Vejledning om særlig støtte til børn og deres familier, se pkt. 171.

Sidst opdateret 03/02 2015.
Explorer Portlet
Nyhedsmail fra DUKH