Videre til indhold | Videre til menunavigation

Navigation

Personal tools
Viden - selvhjælp
Du er her: Forside Viden - selvhjælp Børn Merudgifter til børn Spørgsmål-svar merudgifter til børn Tilbagebetaling af merudgifter

Handlinger tilknyttet webside

Tilbagebetaling af merudgifter

Skal jeg tilbagebetale merudgiftsydelsen, hvis mine udgifter mod forventning ikke har oversteget mindstebeløbet?

Skal jeg tilbagebetale merudgiftsydelsen, hvis mine udgifter mod forventning ikke har oversteget mindstebeløbet?

Hvis man har fået udbetalt merudgifter fra kommunen, og de ikke overstiger mindstebeløbet for et helt år - skal man så betale det resterende beløb tilbage til kommunen?

Svar:

Du skal som udgangspunkt ikke tilbagebetale merudgiftsydelsen, hvis det viser sig, at ydelsen som først antaget ikke overstiger minimumsbeløbet, og du har ”handlet i god tro”. Kun hvis du har modtaget ydelsen ”mod bedre vidende”, eller du ”mod bedre vidende” har undladt at give kommunen oplysninger om ændringer i dine forhold, som har betydning for ydelsen, jf. retssikkerhedslovens § 11, skal kommunen tage stilling til, om du skal tilbagebetale ydelsen, jf. servicelovens § 164.

Sidst opdateret 14/01 2014.
Explorer Portlet
Nyhedsmail fra DUKH