Videre til indhold | Videre til menunavigation

Navigation

Personal tools
Viden - selvhjælp
Du er her: Forside Viden - selvhjælp Børn Skole og specialundervisning Spørgsmål - svar skole og specialundervisning Hvem henviser til tilbud i anden kommune?

Handlinger tilknyttet webside

Hvem henviser til tilbud i anden kommune?

Hvem henviser til et specialskoletilbud, der ligger i anden kommune?

Hvem henviser til et specialskoletilbud, der ligger i anden kommune?

Vi har en søn på 10 år, som vi ønsker at få henvist til specialundervisning på en skole i en anden kommune. Nu siger vores kommune, at det er PPR i vores egen kommune, der først skal kigge på sagen. Kan det virkelig være rigtigt?

 

Svar:

Ja, det er rigtigt. Det fremgår af folkeskolelovens § 12, stk. 3, som blev ændret med virkning pr. 1.8.2012 (se evt. ændringsloven). 

Nu gælder det, at ønsker forældre, at deres barn optages i en skole beliggende i en anden kommune end bopælskommunen, foretages henvisningen til specialundervisning, efter pædagogisk-psykologisk rådgivning i bopælskommunen.

Bemærk endvidere, at den kommende skolekommune ikke kan foretage henvisning til et mere vidtgående specialundervisningstilbud end det tilbud, som bopælskommunen har henvist barnet til. Afgørelsen af, om tilbuddet er mere vidtgående, træffes af bopælskommunen.

Læs mere her:
Ombudsmandens udtalelse af 31.3.2015: Frit skolevalg i forbindelse med specialundervisning 

Sidst opdateret 05/08 2015.
Nyhedsmail fra DUKH