Videre til indhold | Videre til menunavigation

Navigation

Personal tools
Viden - selvhjælp

Handlinger tilknyttet webside

TA ved mere end 37 timers arbejdsuge

Kan man modtage tabt arbejdsfortjeneste, når man arbejder mere end 37 timer om ugen?

Kan man modtage tabt arbejdsfortjeneste, når man arbejder mere end 37 timer om ugen?

Jeg modtager pt. fuld tabt arbejdsfortjeneste (37 timer om ugen) til pasning af min søn i hjemmet. Om kort tid vil der blive skåret i min bevilling, således at jeg går ned på 30 timer om ugen - efter aftale med min kommune. For at få økonomien til at hænge sammen, vil jeg begynde at tage vikararbejde 1 til 2 gange 12 timer hver anden uge. Herved vil jeg i nogle uger modtage tabt arbejdsfortjeneste i 30 timer og løn for mindst 12 timers arbejde. Dette giver mere end den normale arbejdsuge på 37 timer.

Vil de timer, som jeg således arbejder for meget (mere end 37 timer), blive nedskrevet/modregnet i min tabte arbejdsfortjeneste, eller må jeg arbejde alle de timer, jeg kan overkomme ved siden af min tabte arbejdsfortjeneste, uden at det påvirker min bevilling?

Svar:

Nej, som udgangspunkt må du ikke arbejde mere end de 7 timer ugentlig, som du mangler i tabt arbejdsfortjeneste (TA) for at nå op på fuld tid (i dit tilfælde 37 timer). 

Betingelserne for at være berettiget til TA efter servicelovens § 42 er bl.a., at der skal være tale om et indtægtstab, og at pasningen af barnet forhindrer dig i at arbejde fuld tid, dvs. normalt 37 timer ugentlig. Hvis du arbejder mere, vil du ikke samtidig kunne få TA for disse timer.  Ved beregning af hjælpen skal du som hovedregel stilles økonomisk,  som om du fortsat havde tidligere arbejdsindkomst. 

Hvis pasningen af dit barn tillader det, kan du imidlertid forsøge at få en aftale med sagsbehandleren om, at du f.eks arbejder forskelligt i ugerne, men samlet aldrig mere end gennemsnitligt 7 timer ugentlig. 

Yderligere oplysninger

Sidst opdateret 08/01 2014.
Nyhedsmail fra DUKH