Videre til indhold | Videre til menunavigation

Navigation

Personal tools
Viden - selvhjælp

Handlinger tilknyttet webside

Ledsagelse i udlandet

Kan man tage sin ledsager med til udlandet

Kan man tage sin ledsager med til udlandet?

Jeg skriver på vegne af min bror, som bor i et varigt botilbud (efter servicelovens § 108) og som har en ledsagerordning efter § 97.

Han plejer at spare ledsager timer op til en årlig sommerferie i udlandet (sparer timer op i 6 mdr.) hvor ledsageren så er med på ferien. Nu har kommunen meddelt, at min bror ikke længere må tage sin ledsager med til udlandet. Kan det virkelig passe, at kommunen kan beslutte, at ledsagertimer ikke kan benyttes til ferie i udlandet? Der deltager ikke personale fra botilbudet - det er kun ledsageren, som deltager. 

Svar

Tak for dit spørgsmål. Nej, det kan ikke passe, at kommunen kan beslutte, at ledsagertimer ikke kan benyttes til ferie i udlandet. En borger har ret til efter udlandsbekendtgørelsen at medtage ledsagertimer under midlertidige ophold i udlandet. Så længe borgerens ophold i udlandet ikke varer længere end 1 måned, behøver pågældende ikke søge kommunen herom. Hvis udlandsopholdet overstiger en måned, skal borgeren, før pågældende tager til udlandet, ansøge kommunen om bevarelse af ledsagerhjælpen.

Sidst opdateret 30/01 2014.
Mere information om ledsagelse