Videre til indhold | Videre til menunavigation

Navigation

Personal tools
Viden - selvhjælp
Du er her: Forside Viden - selvhjælp Voksne Ledsagelse - voksne Spørgsmål og svar - ledsagelse til voksne Ledsagelse ved folkepensionsalderen

Handlinger tilknyttet webside

Ledsagelse ved folkepensionsalderen

Bevarer man sin ledsagerordning, når man overgår til folkepension?

Bevarer man sin ledsagerordning, når man overgår til folkepension?

Jeg har gennem de sidste mange år haft bevilget en ledsagerordning. Jeg ved, at der er nogle sociale ydelser, som falder bort, når man bliver folkepensionist. Hvordan ser det ud med min ledsagerordning

Svar:

Det korte svar er ja: du bevarer din ledsagerordning, når du overgår til folkepension. Hvis din ledsager er tilkendt før, du overgår til folkepension, så bevarer du den. Derimod kan en ledsagerordning ikke bevilges efter, at man er overgået til folkepension.

Det fremgår af ledsagerbekendtgørelsens § 1, stk. 2, der siger at: ”Personer der er visiteret til 15 timers ledsagelse om måneden før folkepensionsalderen, jf. § 1a i lov om social pension, bevarer denne ret ved overgangen til folkepension

 

 

Sidst opdateret 25/09 2013.
Mere information om ledsagelse