Videre til indhold | Videre til menunavigation

Navigation

Personal tools
Viden - selvhjælp
Du er her: Forside Viden - selvhjælp Voksne Merudgifter til voksne Spørgsmål og svar - merudgifter til voksne Morbus Crohn og merudgifter

Handlinger tilknyttet webside

Morbus Crohn og merudgifter

Er mennesker med Morbus Crohn omfattet af personkredsen for merudgifter til voksne?

Er mennesker med Morbus Crohn omfattet af personkredsen for merudgifter til voksne?

Jeg lider af Morbus Crohn sygdom og har fået at vide ved telefonisk henvendelse til kommunen, at jeg ikke er omfattet af servicelovens § 100 om merudgifter, fordi der ikke er iværksat "ikke uvæsentlige hjælpeforanstaltninger". 

Kan det passe, at jeg ikke kan få merudgiftsydelse til dækning af mine merudgifter, når jeg er temmelig hårdt ramt af sygdommen?

Svar

Når du er hårdt ramt af sygdommen, vil jeg umiddelbart mene, at du er omfattet af målgruppen for merudgiftsydelse efter servicelovens § 100. Du skal selvfølgelig opfylde betingelserne for at modtage hjælp (se alle betingelserne her).

I forhold til at kommunen ikke mener, at du opfylder betingelsen om, at der skal være iværksat "ikke uvæsentlige hjælpeforanstaltninger", skal du være opmærksom på principafgørelse 35-16Heraf fremgår det, at en kvinde med Morbus Crohn sygdom var omfattet af personkredsen, som var berettiget til hjælp til dækning af nødvendige merudgifter. Der blev lagt vægt på, at hendes sygdom uden medicinsk behandling ville være akut livstruende eller medføre en umiddelbar risiko for væsentligt og varigt nedsat funktionsevne. Du skal især lægge mærke til denne sætning:

"For så vidt angår spørgsmålet om ikke uvæsentlige hjælpeforanstaltninger har vi lagt vægt på, at den medicinske behandling i sig selv udgør ikke uvæsentlige hjælpeforanstaltninger i lovens forstand, når det lægges til grund, at du uden din medicin eller behandling ville være i en umiddelbar risiko for væsentlig og varigt nedsat funktionsevne."

Ikke alle med lidelsen Morbus Chron er automatisk er omfattet af § 100. Kommunen skal i hver enkelt tilfælde foretage en konkret og individuel vurdering af, om lovens betingelser er opfyldt.

Sidst opdateret 02/07 2016.