Videre til indhold | Videre til menunavigation

Navigation

Personal tools
Viden - selvhjælp
Du er her: Forside Viden - selvhjælp Voksne Kontant tilskud til ansættelse af hjælpere (§ 95) Spørgsmål og svar Kontant tilskud efter § 95 og udlandsophold

Handlinger tilknyttet webside

Kontant tilskud efter § 95 og udlandsophold

Er det rigtigt, at min søn med en § 95, stk. 3-ordning ikke kan få sin hjælper med under udlandsophold?

Er det rigtigt, at min søn med en § 95, stk. 3-ordning ikke kan få sin hjælper med under udlandsophold?

Min søn er 100 % døgnpasningskrævende og under § 95, stk. 3 (og ikke under lovens § 96, der gør det muligt at tage sine hjælpe-ydelser til udlandet). Han bor hjemme, og vi ønsker at tage ham med til vores hus i Sverige. Men kommunen (samt det sociale nævn - vi har nemlig anket kommunens afgørelse) siger, at det kan han ikke på en § 95 ordning.

Kan det virkeligt være rigtigt? Jeg ser det som en stor forskelsbehandling. Han kan ikke derfor ikke komme på ferie sammen med os.

Svar:

Ja det er korrekt, at hjælp bevilget efter servicelovens § 95, stk. 3 ikke kan medtages på ferieophold i udlandet. Og det er rigtigt, at det er muligt at medtage hjælpen på midlertidige ophold i udlandet, når der er tale om en BPA-ordning efter servicelovens § 96. Reglerne om hvilken hjælp efter serviceloven, som det er muligt at medtage til udlandet på ferieophold/midlertidige ophold, fremgår af Bekendtgørelse om ydelser efter lov om social service under midlertidige ophold i udlandet. I bekendtgørelsens § 1, stk. 2 er nævnt, hvilken bevilget hjælp det er muligt at medtage under midlertidige ophold i udlandet, og her er ikke nævnt § 95, stk. 3.

 
Sidst opdateret 11/01 2018.