Videre til indhold | Videre til menunavigation

Navigation

Personal tools
Viden - selvhjælp
Du er her: Forside Viden - selvhjælp Voksne Kontant tilskud til ansættelse af hjælpere (§ 95) Spørgsmål og svar Valg af privat firma ved kontant tilskud efter § 95

Handlinger tilknyttet webside

Valg af privat firma ved kontant tilskud efter § 95

Må kommunen bestemme, hvilket privat firma en borger skal benytte, når borgeren ønsker at overdrage arbejdsgiveransvaret?

Må kommunen bestemme, hvilket privat firma en borger skal benytte, når borgeren ønsker at overdrage arbejdsgiveransvaret?

Min datter har fået bevilget § 95, stk. 3 og jeg er tilskudsmodtager. Jeg ønsker at overdrage arbejdsgiveransvaret til et privat firma. Må kommunen bestemme, hvilket firma jeg skal vælge?

Svar:

Du kan frit vælge mellem de private firmaer (og foreninger), der er godkendte af socialtilsynet til at varetage arbejdsgiveropgaverne i en ordning efter § 95 (jf. servicelovens § 95, stk. 4).

Inden du laver aftale med et privat firma (eller en forening) om at overføre tilskuddet dertil, skal du sikre dig, at firmaet (eller foreningen) har den lovpligtige godkendelse. Firmaet (eller foreningen) skal dokumentere godkendelsen over for dig, og det kan firmaet (foreningen) gøre ved at fremvise den skriftlige godkendelse fra socialtilsynet.

Bemærk overgangsregel: Foreninger og private virksomheder, der den 1. januar 2018 varetager arbejdsgiverfunktioner i ordninger med kontant tilskud til ansættelse af hjælpere og borgerstyret personlig assistance efter servicelovens §§ 95 og 96, skal senest den 1. juli 2019 være godkendt efter reglerne i socialtilsynsloven. Disse foreninger og private virksomheder kan derfor fortsat benyttes frem til 1.7.2019, selv om de endnu ikke er godkendte.

Når du vælger et godkendt privat firma/forening, skal kommunen udmåle et tilskud til dækning af arbejdsgiveropgaverne. Dette fremgår af § 8 i udmålingsbekendtgørelsen.

Sidst opdateret 29/01 2018.